ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD
Design

”Det är mixen som gör ett hem”

”1700-talsmålningen av John Francis Rigaud är nog min favorit. Jag köpte den på Auktionsverket för många år sedan  och den sätter en prägel på hela rummet. Det är fascinerande att den är gjord innan det fanns elektricitet, så den är skapad under levande ljus”, säger Gustaf.
”1700-talsmålningen av John Francis Rigaud är nog min favorit. Jag köpte den på Auktionsverket för många år sedan och den sätter en prägel på hela rummet. Det är fascinerande att den är gjord innan det fanns elektricitet, så den är skapad under levande ljus”, säger Gustaf. Foto: Karin Björkquist

Konstnärsparets hem rymmer allt från containerfyndad marmor och gamla biologiskåp till ärvda antikviteter och knådbord från Konstfack.

Text: SvD Perfect Guide - 23 oktober 2022

Tidig morgon på Södermalm. Jakob Solgren Nordenskiöld står i köket och stryker handen över arbetsbänken.

– Jag hittade den här marmorskivan i en container på Östermalm. Jag brukar kolla i containrar efter fynd, folk slänger saker och ting lite väl glatt. Mitt bästa fynd är sex Alvar Aalto-stolar som jag körde hem på en liten vagn. Det gäller att vara snabb.

Laddar…