ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Åldersbestämning kritiseras: ”Lågt bevisvärde”

Hittills i år har endast 13 procent av de asylsökande barn och unga som skrivits upp i ålder fått sin asylansökan beviljad. Samtidigt betonar allt fler svårigheterna att fastställa åldern med medicinska åldersbedömningar. Nu instämmer även en matematiker i kritiken:

– Informationen är mycket osäker och har lågt bevisvärde, säger Petter Mostad.

Maria Backman
Uppdaterad
Publicerad
Annons

Professorer, överläkare, rättsläkare, barnläkare, jurister, osteologer – allt fler kritiserar metoderna för de medicinska åldersbedömningarna.

Petter Mostad är docent i matematisk statistik vid Chalmers tekniska högskola i Göteborg och utvärderar även rättsmedicinska bedömningar. Även han är starkt kritisk till hur åldersbedömningar av asylsökande utförts, både tidigare och i dag. Han varnar för att misstag sker ”i ganska stor skala” även med den nya metoden eftersom osäkerhetsfaktorn vid bedömningarna är så stor.

Laddar…