ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

MSB: Snudd på olagligt att dirigera ut civil helikopter

Bortprioriterade till förmån för utländska aktörer – som både är dyrare och stationerade betydligt längre bort. Privata helikopterföretag är starkt kritiska till samordningen under skogbränderna.

”Det är snudd på olagligt för oss att fördela resurser”, kommenterar Henrik Larsson, chef för räddningstjänstenheten vid MSB.

Mia Holmberg Karlsson
Uppdaterad
Publicerad

SvD har tidigare skrivit om privata helikopterföretag som anser sig ha blivit inkallade för sent i arbetet med att släcka de skogsbränder som rasat runtom i landet.

Det handlar om företag som skaffat dyra tillstånd, utbildat personal i släckningsarbete, köpt in utrustning för att kunna bekämpa bränder och betalat höga avgifter till Transportstyrelsen – för att sedan se sig bortprioriterade till förmån för utländska aktörer.

Laddar…