ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Nya vaccinbesked stor utmaning för regionerna

Ändrade leveransbesked innebär omarbetningar och uppdateringar av regionernas vaccinationsplaner.
Ändrade leveransbesked innebär omarbetningar och uppdateringar av regionernas vaccinationsplaner. Foto: Johan Nilsson/TT

Sveriges regioner har god kapacitet för att vaccinera många på kort tid. Men ändrade leveransbesked kräver omställningar i planeringen och riskerar att vaccinationsmålet inte nås. ”Vi får omdirigera det vaccin vi har och slå ner på takten”, säger Per Hagstam i Region Skåne.

Hanna Eriksson
Uppdaterad
Publicerad

Sveriges regioner står redo att vaccinera ungefär 1,2 miljoner personer i veckan när vaccin i större volymer kommer. En kapacitet som man ser kan ökas ytterligare om det finns behov och man har tillgång till vaccin.

Men Astra Zenecas besked om kraftigt begränsade leveranser i förhållande till prognos, under första halvåret – 3,3 miljoner färre doser för Sveriges del – kommer inom kort innebära omfattande minskningar av leveranser ut till regionerna.

Laddar…