ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

EMA: Ålder ingen riskfaktor för Astravaccin

EU:s läkemedelsmyndighet (EMA) har inte funnit några riskfaktorer som kan utgöra kopplingen mellan Astra Zenecas vaccin och uppkomsten av blodproppar. Arkivbild.
EU:s läkemedelsmyndighet (EMA) har inte funnit några riskfaktorer som kan utgöra kopplingen mellan Astra Zenecas vaccin och uppkomsten av blodproppar. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT

EU:s läkemedelsmyndighet (EMA) har kommit längre i utredningen om misstänkta biverkningar från Astra Zenecas vaccin mot covid-19.

Varken kön eller ålder hänger samman med risken för blodpropp i kombination med brist på blodplättar, enligt EMA.

Erik Nilsson/TT
Publicerad
Annons

I Sverige har vaccinationerna nyligen återupptagits för 65-plussare med hänvisning till just att fallen med de misstänkta biverkningarna endast inträffat bland yngre.

Läkemedelsverket har dock påpekat att det framförallt är yngre som har fått Astravaccinet i Sverige och att det kan vara en orsak till att de misstänkta biverkningarna synts i den gruppen.

Laddar…