Tränarens löfte: Burman på världscuppallen

Efter Jens Burmans andraplats på 15 kilometer klassiskt kommer Mattias Nilsson, en av skidlandslagets herrtränare, med ett löfte.

– I vinter tar Jens Burman en pallplats på världscupen. Han har hållit en så hög nivå den senaste tiden, säger han.

Anders Hansson/TT
Publicerad
Annons

Jens Burman, som nu är fri från sina ryggproblem, har radat upp flera stabila lopp i inledningen av säsongen. Från en tredje plats i förra veckans hemliga landslagstest och seger i Bruksvallsloppet till en seger på 15 kilometer fritt i Gällivare och andraplats i lördagens klassiska 15-kilometerslopp. Burman var i mål 16 sekunder efter stjärnåkaren Dario Cologna, Schweiz.

– Hoppas inte att det var alltför dålig klass på loppet i dag. Det är skönt att en så bra åkare som Cologna vann, säger Jens Burman och beskriver sin egen insats.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons