ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

”Missledande om kunskap och konstruktivism”

Att konstruktivismen skulle leda till någon slags ensidig ”egeninlärning” och ”elevcentrering” är en grov missuppfattning, skriver Christina Björn i en replik om kunskaper och skolan.
Att konstruktivismen skulle leda till någon slags ensidig ”egeninlärning” och ”elevcentrering” är en grov missuppfattning, skriver Christina Björn i en replik om kunskaper och skolan. Foto: Lars Pehrson
Publicerad

I den artikel om behovet av en ny kunskapssyn i skolan, som presenterats i på SvD Debatt 20/10, efterlyses en ny läroplan baserad på en vetenskapligt grundad syn på kunskap och inlärning. Debattörerna menar att man bör ”göra upp med det skolparadigm som präglas av en konstruktivistisk, postmodern kunskapssyn och en elevcentrerad pedagogik”. Det tycks här som om konstruktivism och postmodernism skulle gå hand i hand, vilket är en grov missuppfattning.

Laddar…