L:s besked: Vill ingå i en borgerlig regering 2022
Liberalerna vill se en borgerlig regering efter valet 2022 och lämnar januariavtalet samma år, meddelade partliledaren Nyamko Sabuni vid ett direktsänt linjetal. Partistyrelsen var dock splittrad till beslutet.
Partiet ska enligt beslutet verka för att ingå i en borgerlig regering med Moderaternas Ulf Kristersson som framtida statsminister. Nyamko Sabuni kan tänka sig samarbete i olika sakfrågor med Sverigedemokraterna, men accepterar inte att SD ingår i regeringen och vill inte förhandla en hel budget med SD.
– Vi gör analysen att ingen regering kommer att tillsättas utan att man måste förhålla sig till ytterkantspartierna. Då berättar vi att vi är beredda att prata med alla andra partier i riksdagen för att söka majoriteter, säger Nyamko Sabuni till SvD.