ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Munskyddsskandal oroar CDU inför helgens val

Två politiker har fått avgå sedan det kommit fram att de tjänat grova pengar på handel med munskydd. Nu oroar sig många i tyska Kristdemokraterna (CDU) för att skandalen ska stjälpa partiet i helgens viktiga delstatsval.

Pontus Ahlkvist/TT
Publicerad

Samtidigt som Tyskland är på väg in i en tredje våg av covid-19 skakas Angela Merkels kristdemokrater av en korruptionsskandal – och detta då två viktiga val står för dörren.

Förra helgen avgick förbundsdagsledamoten Nikolas Löbel, sedan det visat sig att han mottagit en större summa pengar i samband med en offentlig upphandling av munskydd. Även Georg Nüsslein från CDU:s bayerska systerparti CSU har avgått efter anklagelser om att ha tillskansat sig miljonbelopp under liknande omständigheter, och som lök på laxen är han föremål för en åklagarledd förundersökning.

Laddar…