ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

H&M och Ikea kopplas till tvångsarbete

En rad storföretag anklagas för att köpa bomull från kinesiska arbetsläger.
En rad storföretag anklagas för att köpa bomull från kinesiska arbetsläger. Foto: Xinhua/TT

Människorättsorganisationer anklagar ett antal stora företag för att använda bomull som produceras i kinesiska arbetsläger. Både H&M och Ikea bekräftar att de tidigare har köpt bomull från den kritiserade regionen, men uppger att de nyligen slutat med det.

Nicolina Söderqvist
Publicerad

Adidas, Amazon, H&M, Ikea, Nike och Zara. Det var några av måltavlorna när totalt 180 stycken frivilligorganisationer gick samman i ett upprop för att stoppa tvångsarbete och kränkningar av de mänskliga rättigheterna som begås mot den muslimska minoriteten i provinsen Xinjiang i nordvästra Kina. På uppropets hemsida listas företag som ska ha en koppling till tvångsarbetet.

Det var The Guardian som under torsdagen rapporterade att flera organisationer för mänskliga rättigheter uppger att bomull som har producerats i läger i Xinjiang-regionen återfinns i en av fem bomullsprodukter över hela världen.

Laddar…