RecensionTeater

In memoriamRollspelet bäst när skräckfilmen anas

Ann Petrén och Lotta Tejle spelar två gamla systrar vars dagliga ritual är väckning med tårta, ljus och sång.
Ann Petrén och Lotta Tejle spelar två gamla systrar vars dagliga ritual är väckning med tårta, ljus och sång. Foto: Patrik Bogårdh

Ann Petrén och Lotta Tejle är alltid roliga att se, men ”In memoriam”, om två isolerade gamla systrar, är en alltför överlastad uppsättning för att vara allt igenom lyckad.

Sara Granath
Publicerad
Annons

Programmet nämner det inte, men visst är det uppenbart att ”In memoriam” är inspirerad av skräckfilmen ”Vad hände med Baby Jane?” med Bette Davis och Joan Crawford från 1962.

I Emanuelle Davins version ser vi också två gamla filmstjärnor, Alice med tiden som barnstjärna långt bakom sig, och Vivianne med en vuxnare berömmelse. Och rollerna spelas av Ann Petrén och Lotta Tejle, skådespelare som med sin blotta närvaro väcker nyfikenhet och förväntan.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons