Stort lyft för producentpriser i USA

USA:s centralbankschef Jerome Powell och hans direktion väntas i mars börja höja styrräntan för att dämpa det höga inflationstrycket. Arkivbild
USA:s centralbankschef Jerome Powell och hans direktion väntas i mars börja höja styrräntan för att dämpa det höga inflationstrycket. Arkivbild Foto: Graeme Jennings AP/TT
Joakim Goksör/TT
Publicerad
Annons

Producentpriserna lyfte oväntat mycket i USA i januari, enligt statistik från landets arbetsmarknadsdepartement. Jämfört med december steg priserna med 1 procent, den högsta ökningen på åtta månader. I årstakt innebär det en producentprisökning på 9,7 procent.

Bedömare hade i snitt räknat med prisökningar på 0,5 procent jämfört med december och 9,1 procent i årstakt, enligt en enkät gjord av Bloomberg.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons