KommentarHotet mot Sverige
Regeringen arbetar nu fram en nationell säkerhetsstrategi på egen hand. Samtidigt är Sverige långt på efterkälken jämfört med andra länder. Efter terrordåden i Paris och Bryssel skulle det krävas en nationell samsyn.
I november förra året antog Storbritannien en reviderad version av landets nationella säkerhetsstrategi (National Security Strategy and Strategic Defence and Security Review) med förord av premiärministern David Cameron.
Huvudinriktningen är säkerhets- och försvarspolitik, men det drygt 90-sidiga dokumentet genomsyras också av kampen mot terrorismen. Redan på första sidan nämner Cameron två-procents-målet av BNP för försvarsutgifterna – Sverige ligger runt en procent – och ökade ”investeringar i säkerhet, underrättelseverksamhet och åtgärder mot terrorismen".