”Ge amnesti till unga afghaner i Sverige”

Amerikanska flaggan halas och den afghanska ska hissas för att markera maktskifte vid en militär ceremoni i Helmandprovinsen, södra Afghanistan, den 4 maj 2021.
Amerikanska flaggan halas och den afghanska ska hissas för att markera maktskifte vid en militär ceremoni i Helmandprovinsen, södra Afghanistan, den 4 maj 2021. Foto: Defense Press Office/AP

Precis som det talas om vårdskuld under pandemin, måste vi inse att vi har en medmänsklig skyldighet gentemot de unga afghaner som redan finns i vårt land. Det skriver Helle Klein och Pierre Schori med flera.

Publicerad
Annons

I april 2017 skulle Donald Trump visa världen hur man vinner kriget i Afghanistan. Det skulle ske med en aldrig tidigare använd tio tons ”monsterbomb”. Det enda resultatet av denna västerländska modernitet var ett okänt antal döda och sårade afghaner och en stigande vrede.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons