Förlängt evenemangsstöd till lopp och cuper

Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S) meddelar att evenemangsstödet förlängs till juni. Arkivbild.
Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S) meddelar att evenemangsstödet förlängs till juni. Arkivbild. Foto: Jessica Gow/TT

Arrangörer av bland annat motionslopp och ungdomscuper får möjligheten att söka evenemangsstöd för perioden fram till juni 2022.

Det meddelar näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S) på onsdagskvällen.

Förhoppningen är att fler ska våga planera evenemang utan rädsla för pandemikonsekvenser.

Hilda Djupenström/TT, Jonas Grönvik/TT
Publicerad
Annons

Förra veckan meddelade regeringen att evenemangsstödet höjs från 70 till 90 procent, samt att maxbeloppet höjs från 17,5 miljoner kronor till 22,5 miljoner kronor. Nu förlängs stödperioden från mars till till den sista juni.

Detta efter att branschen pekat på att den finns en rädsla för att planera evenemang under våren och försommaren med tanke på de tidigare snabba förändringarna i pandemirestriktioner, säger näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson (S).

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons