KommentarPåskkravallerna
Fokus senaste veckan har legat på Rasmus Paludans yttrandefrihet, och vilka inskränkningar han har att förhålla sig till. Men det finns en annan rättighet som kommer att behöva diskuteras mer – religionsfriheten.
De senaste veckorna har yttrandefriheten och dess gränser varit i centrum. Anledningen är naturligtvis de upplopp som följt på Rasmus Paludans uppmärksammade aktioner.
Som jag skrivit tidigare här i SvD anses ett brännande av, vad som för vissa är, en helig skrift inte utgöra hets mot folkgrupp i svensk rätt. Namnet på regeln är egentligen en förkortning. Ett mer rättvisande namn hade varit ”hets mot folkgrupp och vissa andra grupper”. Religiösa grupper skyddas också av regeln, bland dessa gruppen muslimer. Det räcker dock inte för att träffa på Paludans handlingar. Hets mot folkgrupp skyddar grupper av människor – inte idéer, religioner eller religiösa skrifter.