Britterna miljardrustar – mot ryska hackerattacker
Storbritannien satsar drygt 20 miljarder kronor på nätförsvar under de kommande fem åren. Enligt finansminister Philip Hammond måste landet skydda sig mot fientliga utländska aktörer. Underförstått handlar det om Ryssland.
Det var den första gången i MI5:s 107-år långa historia som en direktör valt att ge en intervju till en brittisk tidning. Underrättelseorganisationens chef Andrew Parker fokuserade på Ryssland. Landet innebär ett växande hot mot stabiliteten i Storbritannien, varnade han i en intervju till tidningen The Guardian i november.
– Ryssland använder statliga organ och styrkor för att driva sin utrikespolitik på ett allt mer aggressivt sätt. Till deras arsenal hör propaganda, spioneri, omstörtande verksamhet och nätattacker, säger Andrew Parker till tidningen.