Hade världsrekordet – men träffades av blixten
Före skyskrapornas tid var det helt andra sorts byggnader som tävlade om att vara världens högsta: kyrkorna – och då i synnerhet deras spiror.
Fråga: I dag tävlar skyskrapekonstruktörerna om att skapa världens högsta byggnad. Men hur såg världens högsta skyline ut före skyskrapornas era? Vet man vilken byggnad som var högst då?
Dick Harrison: Innan man började bygga skyskrapor i slutet av 1800-talet var världens högsta byggnad ett kyrktorn. Enda konkurrenten var Cheopspyramiden i Egypten (139 meter hög), men av definitionsskäl (ingen har levt och verkat i byggnaden) brukar den inte alltid föras upp på listor. Under medeltiden och 1500-talet tävlade följaktligen olika europeiska kyrkor om att ha världens högsta torn. När tornet till katedralen i Lincoln uppfördes omkring år 1300 var det, med sina 159,7 meter, i särklass högst på jorden. Efter att tornet rasade på 1540-talet innehades rekordet av lägre kyrktorn.