RecensionBokhösten 2017
Karin Boye frigjord – 76 år efter döden
Det svartvita fotografiet av den allvarsamma författaren får färg i Johan Svedjedals praktverk på över 600 sidor. Bara researchen är värd ett Augustpris i fackboksklassen, skriver Lina Kalmteg.
Den icke-leende poeten, med den mörka pagen, som skrev sig mot döden. Så har bilden av Karin Boye ofta sett ut sedan hennes bortgång 1941. Då när hon 41 år gammal tog livet av sig, efter att just ha gett ut sitt främsta verk, dystopin ”Kallocain”. Litteraturprofessorn Johan Svedjedal visar i sin nya biografi att hon var – och är – mer än så.
”Den nya dagen gryr” är ett imponerande praktverk på över 600 sidor. Det märks tidigt att Johan Svedjedal bottnar i materialet, bara själva researchen är värd ett Augustpris i fackboksklassen.