ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Omgiven av dåliga cheferEtt stolpskott – som en andfådd kick off-konsult

Foto: Forum bokförlag / Peter Knutson

I uppföljaren till ”Omgiven av idioter” försöker Thomas Erikson förbättra arbetslivet genom att återigen dela upp människor i färgkategorier. ”En försåtligt plausibel gottköpspsykologi på en prosa enahanda som en grusplan” skriver Fredrik Sjöberg.

Fredrik Sjöberg
Publicerad
Annons

Var tid har sina kioskvältare. För hundra år sedan läste alla Carl G. Laurins ”Folklynnen”, en bok som sedan av bara farten följdes upp av den lika populära ”Kvinnolynnen”. Att sortera människor i särskilda typer var som alltid lockande, och just kvinnor ansågs redan på den tiden rätt svårbegripliga. Marknaden var helt enkelt mogen för en manual.

Ja, förlåt, men Laurins misogyna bästsäljare från 1910-talet anmälde sig i mitt minne efter bara några sidor i Thomas Eriksons nya bok – som visserligen inte heter ”Chefslynnen”, men det är ungefär vad den handlar om. En bruksanvisning för anställda, byggd på amerikansk managementlitteratur och enklare beteendevetenskap.

Laddar…