KommentarQ4-rapporter 2018
Mycket står på spel när börsbolagen återigen ska bekänna färg. Blir det en vinstsmäll för börsbolagen som befarat eller är konjunkturen överraskande stark. När rapportsäsongen nu drar igång kommer viktiga besked om hur ekonomin utvecklas. Besked som inte bara påverkar investerare och sparare utan hela landets ekonomi.
Många börshajar och aktierävar tillbringade jul och nyår på varmare breddgrader, men varken kristallklart vatten eller uppblåsbara enhörningar kunde bota konjunkturångesten och deras rädsla för börsmisär. Det är en oro att ta på allvar då en dålig konjunktur och en sur börs betyder sämre ekonomiska förutsättningar för alla, inte bara aktiespekulanter.
Står vi inför en sämre konjunktur kommer inte bara börsbolagens vinster att sjunka. Även statliga intäkter minskar när skatteunderlaget från både kapitalvinster och arbetsgivaravgifter faller och därmed möjligheterna att investera i välfärden.