ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Splittrad turism – ”helt dött i Stockholm”

Johan Hyltner tror att det kommer att ta två år att ta sig tillbaka till samma nivå som innan pandemin.
Johan Hyltner tror att det kommer att ta två år att ta sig tillbaka till samma nivå som innan pandemin. Foto: Simon Rehnström

Rekordmånga svenska turister på Österlen. Och trycket är även hårt på andra håll såsom i Åre och Lofsdalen. Men i storstäderna är bilden en helt annan.
– Stockholm är fortfarande helt dött, säger hotell-vd:n Johan Hyltner som tappat uppemot 80 procent av omsättningen för hotellnätter jämfört med i fjol.

Nicolina Söderqvist
Publicerad

Det står just nu många tomma hotellsängar i Stockholm. Johan Hyltner, vd för hotellkoncernen Nobis Collection som har sex hotell runt om i Stockholm, berättar att deras omsättning från hotellverksamheten i juli ligger på 20 procent av fjolårets.

– Stockholm är fortfarande helt dött, konstaterar han.

Laddar…