”Informationen tyder på en korruptionsskandal”

Svenska freds- och skiljedomsföreningen överväger en ny polisanmälan mot Saab AB efter SvD:s uppgifter om konsultavtalet med Moses Mayekiso och utbetalningar på fem miljoner kronor med direkt koppling till Jas Gripen-kontraktet.

Jonas Gummesson
Publicerad
Annons

– Det är uppenbart att korruptionsmisstankarna inte har utretts tillräckligt. Hela tiden dyker det upp ny information som tyder på att det finns en korruptionsskandal kopplad till Sydafrika-affären, säger föreningens ordförande Agnes Hellström.

Svenska freds lämnade in en polisanmälan mot Saab AB redan 2010 och krävde då förhör med en rad ledande befattningshavare i företaget. Brottsmisstanken som angavs var ”misstankar om mutbrott, bestickning” i Gripen-affären samt i ”motköp – offsets – som var kopplade till affären”.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons