Nytt vapen i jakten på fildelare
Ett nytt lagförslag ger skiv- och filmbolagen vassare vapen i jakten på fildelare. Bolagen ska kunna gå till domstol och begära ut IP-adresser till dem som olagligt laddar ner filer på internet. Uppgifterna ska kunna användas för att driva skadeståndsprocesser.
– Det är bottendåligt. Nu öppnas dammluckorna för fildelarjakten. Det som ska vara polisens arbete lägger man nu ut på de privata skiv- och filmbolagen, säger Christian Engström, vice ordförande i Piratpartiet.
I dag är det bara polis och åklagare som kan tvinga internetleverantörer att lämna ut uppgifter om vilka personer som står bakom datorernas ip-adresser. Men enligt lagförslaget, som justitiedepartementet i går skickade på remiss till lagrådet, ska nu även rättighetsinnehavare få begära ut dessa uppgifter.