ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD
Linda Hofvander, ”The space of things”

Abstrakta spår av ett förlorat föräldrahem

Linda Hofvander, ”The stairs”, 2021. Pigmenttryck.
Linda Hofvander, ”The stairs”, 2021. Pigmenttryck. Foto: Linda Hofvander

Linda Hofvanders fotografier av textilformer hon skapat är i själva verket ett porträtt av hennes rivna föräldrahem. En sorts planritning i tyg där bearbetning och förlust skymtar fram bakom den färgglada ytan.

Håkan Nilsson
Publicerad

”A house is not a home” sjöng Dionne Warwick. Inte för att huset är obebott, utan för att det inte längre är bebott. Men vad är då ett övergivet hus? När Linda Hofvander tog över sitt föräldrahem insåg hon att renoveringsbehoven var så stora att rivning verkade vara den enda vägen. En sådan deadline ställer frågor om vad ett övergivet hem är, nu när det snart inte längre ska vara alls.

Trots att hon är fotograf, valde Linda Hofvander att inte göra en genomgripande dokumentation av hus med inventarier. I stället följde hon andra rutter på minnets stigar där materialitet, process och skala blev olika stationer på den väg som ledde till de färgstarka och nästan abstrakta bilder som möter på Cecilia Hillström Gallery.

Laddar…