RecensionNya romaner
Kriget kastar sin skugga över skicklig släktskildring
”Elise och allting därefter” handlar om tre kvinnor – Elise, Marthe och Annie – och deras öden under tre skilda epoker. Veronika Malmgren har skrivit en gripande berättelse om de uppoffringar ett liv kan kräva.
I Veronika Malmgrens nya roman är det någonting särskilt med färgen på läpparna, någonting obehagligt med vattnet, någonting besvärligt med rötterna. Dessa saker återkommer på olika sätt i bokens alla tidsplan, silade genom tre kvinnors perspektiv. Boken har fått titeln ”Elise och allting därefter”.
1944 fyller Elise tjugotre år. Hon bor i tyska Ostpreussen och arbetar på en biograf. Under hösten blir mullrandet i fjärran allt mer påtagligt, men Elise vill inte tänka på det. Röda armén rycker närmare och hennes pojkvän, soldaten Karl, varnar familjen för att stanna. Snart skickas Karl iväg mot fronten. Saker packas på gården, men föräldrarna vill stanna tills partiet signalerar att det är dags att ge sig av.