Sommarviner i dagsfärsk tappning
Alla dessa viner släpps nu i en ny årgång som avlöser efterhand som butikerna töms. Har din butik ännu inte hunnit byta? Lugn! Dessa viner hör till de trotjänare som står sig gott år efter år. Att flertalet dessutom står på hyllan i lejonparten av landets Systembutiker gör det hela extra lockande.
1 / 6
2011 Rotari Blanc de Blancs Extra Brut
139 kr, nr 77152
Italien, torrt mousserande
Rotari är en välkänd kvalitetssignatur, här i en extra snustorr variant där frukt och fräschör framhävs tydligt och retar aptiten på ett föredömligt sätt. Välgjort och ambitiöst med drag av citruszest och en begynnande mognad som rundar av kanterna.
2 / 6
2016 Sancerre Les Baronnes
169 kr, nr 32253
Frankrike, Loire, vitt, rent & krispigt
Henri Bourgeois hör till demonregissörerna när det gäller den vita sauvignondruvan i allmänhet och sancerre i synnerhet. Ung och fruktstinn, ändå mineralpräglad och ytterst aptitretande smak med behärskad, uttrycksfull druvkaraktär.
3 / 6
2016 Leth Grüner Veltliner
85 kr, nr 4200
Österrike, vitt, stramt & smakrikt
Där vinet ovan anfaller med en distinkt druvarom vässar detta istället tänderna med en kryddig ton av nymalen vitpeppar. På samma sätt skiljer sig den svala mineraltonen i sancerren här mot en svagt glycerolfet rondör och päronfrukt. Ett pålitligt fynd till sallader, fågel, ljust kött, charkuterier, ost och stekt lax.
4 / 6
2016 Terre de Mistral Reserve Côtes du Rhône Organic
249 kr/tre liter, nr 10682
Frankrike, Côtes-du-Rhône, rött, stramt & karaktärsfullt ekovin
Den röda motsvarigheten till vinet ovan, ett vin med bett och karaktär och ett av mycket få boxviner som uppvisar såväl stringens som personlighet. Kryddig, ursprungstypisk doft och smak med öppen gard och knäckig fruktarom. Superbilligt grillvin av bästa slag.
5 / 6
2014 Ktima Kir-Yianni Yianakohori Hills
114 kr, nr 2850
Grekland, rött, stramt & karaktärsfullt
Att det är kris i Grekland märks inte på vinerna. Tvärtom! De har aldrig varit bättre än i dag. Spänstig, intressant, varm och fruktig doft med mörka toner av sent skördade druvor som kryddats försiktigt med dyrbar, lättrostad ek. Mycket bra, tät och matvänlig smak i en personlig, perfekt motsträvig stil som smakar lika bra i dag som om ett par tre år.
6 / 6
2015 Fonterutoli
149 kr, nr 32229
Italien, Toscana, rött, stramt & karaktärsfullt
I Systembolagets iver att basera butikernas sortiment på försäljning, istället för kvalitet, utarmas valfriheten och mångfalden. Detta gäller i hög grad Italien där det goda i allt snabbare takt skyms av sekunda, russinbaserade drycker som egentligen har mycket lite med vin att göra. Allra värst är de toscanaviner som går under epitetet governo, en tidigare bortglömd framställningsmetod som varje italiensk vinmakare med ambition avfärdar som lika otidsenlig och på gränsen till lurendrejeri som de tramsiga bastflaskorna. Prova denna chianti classico istället, ett utmärkt och ärligt sangiovesevin som sitter som en smäck till det mesta i det toskanska köket. Själva anser man på Fonterutoli att det är den främsta årgången sedan millennieskiftet och 2015 har bedömts som den kanske bästa skörden de senaste 50 åren i Toscana. Bättre kan det knappast bli, eller hur?