Ruth Lötmarker:Försvarstal för Europas framåtanda

IDÉHISTORIA. Den arrogans med vilken Europa på­tvingat omvärlden sin kultur bör inte överskugga värdet av densamma. Det menar den franske filosofen Jean-François Mattéi som i en ny bok vill ärerädda det utåt- och framåtriktade västerländska tänkandet.

Ruth Lötmarker
Uppdaterad
Publicerad
Annons

En nypublicerad bok med titeln
Le procès de l’Europe (Europa inför domarskranket) leder möjligen ofrivilligt tanken till eurozonens aktuella problem. Bokens undertitel, ”Grandeur et misères de la culture européenne” (Den europeiska kulturens storhet och tillkortakommanden), öppnar dock ett vidare perspektiv. Det är Europa i vid bemärkelse, kontinenten Europa, som avses. Författaren är den franske filosofen
Jean-François Mattéi, professor emeritus vid universitetet i Nice. Mattéi är författare till ett drygt tjugotal verk om europeisk filosofi, från Platon, Heidegger till Camus och Derrida.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons