Svenska företag ställer in resor till Frankrike
På måndagen startade svenska företag åter upp sin verksamhet i Frankrike efter helgens terrordåd. Men nu med försiktighetsåtgärder på flera håll. Bolagen Ericsson och SKF ställer in vissa resor till landet.
Efter terrordåden i Paris har flera svenska företag vidtagit försiktighetsåtgärder. Ericsson har infört en tillfällig reserestriktion för resor till Frankrike som inte är affärskritiska. Och kullagerjätten SKF har dragit sig ur vindenergikonferensen EWEA som hålls i Paris i veckan, med hänsyn till det undantag som införts samt till anställdas säkerhet.
Dessutom uppger säkerhetsbolaget Securitas för SvD Näringsliv att man har märkt av en ökad efterfrågan på företagets tjänster i Paris efter terrorattackerna.
Laddar…