ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Stjernfeldt Jammeh ersätter Reepalu

Katrin Stjernfeldt Jammeh valdes som Ilmar Reepalus efterträdare på Malmö arbetarekommuns årsmöte i dag, och som väntat föreslogs ingen motkandidat.

TT
Uppdaterad
Publicerad
Annons

Den främsta konkurrenten, 36-årige Andreas Schönström, förklarade redan då valberedningen lade fram sin nominering att han accepterade valet. Han blir troligen i stället vice ordförande i Malmös kommunstyrelse. Reepalu lämnar sitt uppdrag som kommunstyrelsens ordförande den 1 juli, men stannar som ledamot i kommunfullmäktige. Han har aviserat sin avgång efter 19 år vid rodret i Malmö.

Den 38-åriga Stjernfeldt Jammeh, i dag kommunalråd med ansvar för skola, trygghet och välfärd, lovade i sitt tacktal att göra allt för att leva upp till förtroendet. Enligt henne är det viktigaste nu att Socialdemokraterna vinner valet nästa år, och att Skåne får en socialdemokratisk regionledning.

Laddar…