Recension
DV8 ruskar om i en hård värld
Droger, övergrepp och sex i högt tempo. Dansens hus exklusiva förhandsvisning av brittiska DV8:s nya verk ”John” erbjuder en brutal kontrast till försommargrönskan.
Att försöka hänga med i Johns livsberättelse är som att åkta karusell i speedat tempo - eller att befinna sig i någons övertända hjärna. Det är 75 maniska minuter av prat, ryckigt kroppsspråk och en vridscen som snurrar fram vardagsrum, fängelse, bakgator och en labyrintisk bastuklubb för bögar.
Vi får följa ett slags nedstigning i Hades, en ödsligt ljussatt värld av övergrepp, brott, knark, rus och social misär som tycks omöjlig att ta sig ur för huvudpersonen – ändå framstår han i Hannes Langolfs gestalt som en rätt charmerande figur.