ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

SD uppmanade William Petzäll att lämna riksdagen

Erik Almqvist, ledamot för Sverigedemokraterna i riksdagen, säger att till Nyheter24 att William Petzäll har krävt partiet på pengar för att lämna riksdagen.

– Han har önskat kompensation istället för rehabilitering. Men vi vill inte ge kompensation för någon med ett blandmissbruk utan vi vill istället se en fungerande rehabilitering, säger Erik Almqvist, till SvD.se

Anders Haraldsson
Publicerad

Erik Almqvist, SD, är ledamot i Socialförsäkringsutskottet och kommenterar nu sin tidigare partikollega William Petzälls besked att hoppa av Sverigedemokraterna men ändå behålla sin plats i riksdagen som en politisk vilde.

– Jag är besviken över hans agerande. Det är samtidigt en personlig tragedi eftersom det är en person jag gillar i grunden, säger Almqvist.

Laddar…