Flygbränsle sprids med smältvattnet

Forskare ska nu undersöka hur smältvattnet i Kebnekaise har påverkats av Herculesolyckan. Misstanken är att flygbränslet kan leda till att bäckarna förgiftas.

Erik Paulsson Rönnbäck
Publicerad
Annons

Under torsdagen skickas de första smältvattenproverna från Kebnekaisemassivet till Länsstyrelsen i Norrbotten för analys. Anledningen är det norska Herculesplanet som kraschade rakt in i Kebnekaise under en militärövning i mars. I samband med kollissionen med bergväggen spreds omkring 8 000 liter flygbränsle över glaciären. Bränslet har sedan dess legat kvar på bergssidorna och sipprar nu ned med snösmältningen.

– Det är utspritt över hela bergväggen, det stinker när man går mellan topparna. Hela västväggen är nedsmutsad. Man uppfattar att det är en så fin miljö, och så är det så himla skitigt just nu, det gör ont i en, säger Gunhild Rosqvist, föreståndare på Tarfala forskningsstation.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons