”Det var rena avrättningar”
Det var rena folkfesten på Istanbuls flygplats natten till torsdagen när tre stora plan från Turkish Airlines landade med över 400 aktivister som deporterats från Israel, sedan de först blivit tillfångatagna på internationellt vatten. Bland dem fanns sju svenskar som blev mötta av utrikesminister Carl Bildt och ett stort svenskt UD-uppbåd.
– Vi blev kidnappade. Individuellt kommer alla som var med på Frihetsflottan att åtala Israel för kidnappning, överfall och för stöld av alla de saker som har försvunnit, sade Mattias Gardell, professor i religionsvetenskap och språkrör för Ship tp Gaza, sedan han klivit ned från det stora specialchartrade plan som medförde flera hundra propalestinska aktivister som israeliska kommandosoldater tillfångatog långt ute till havs.
– Sedan kommer vi att försöka få regeringar, vars medborgare var med ombord, att anmäla Israel till domstol för piratverksamhet, sade han.