ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Kraftigt fall för naturgaspriset

Ryssland väntar ännu på tillstånd att leverera naturgas direkt till Tyskland via den 123 mil långa gasledningen Nord Stream 2 i Östersjön. Arkivbild.
Ryssland väntar ännu på tillstånd att leverera naturgas direkt till Tyskland via den 123 mil långa gasledningen Nord Stream 2 i Östersjön. Arkivbild. Foto: Michael Sohn/AP/TT

Priset på naturgas på den europeiska marknaden faller till den lägsta nivån på tre månader. Dämpad oro för att den geopolitiska konflikten kring Ukraina ska spåra ur och gynnsamt väder för vindkraften ligger bakom utvecklingen.

TT-Bloomberg
Publicerad

Vid klockan 13 är priset på naturgasleveranser nästa månad strax under 70 euro per megawattimme på energimarknaden i Amsterdam. Det är den lägsta noteringen sedan årsskiftet.

Tidigare under onsdagsförmiddagen var naturgaspriset i Amsterdam nere på 64:50 euro per megawattimme. För att hitta ett lägre pris måste man gå tillbaka till mitten av november.

Laddar…