”Tv-serier fyllde bara ut mitt liv”
Författaren Sara Bergmark Elfgrens kulturhelg består i spännande utställningar, kulturfestival med stenhård musik och kanske någon skräckfilm.
Jag inleder helgen med att titta förbi Benhuset, en jättespännande lokal som hör till Katarina kyrka där de har performance och konstutställningar. Den beskrivs på hemsidan som ”en mötesplats för konst, teater, andakt, musik och reflektion i de dödas närhet”. Just nu är det en utställning med Gunilla Sköld Feiler som jag skulle vilja se, allt jag sett där har varit väldigt suggestivt och berörande.
Valet har fått mig att tänka än mer på kulturens roll i samhället och att det som medborgare är viktigare än någonsin att stötta den fria kulturen – att ta sig ut och gå på teater, se utställningar. Jag har just blivit stödmedlem åt Unga Klara och det tycker jag att fler ska bli.