Syrienfrågan splittrar Turkiet
TERRORDÅD När Turkiets premiärminister Recep Tayyip Erdoğan i dag möter USA:s president Barack Obama vill han ha stöd för en flygförbudszon i Syrien. Men efter terrordåden i en turkisk gränsstad är många i hans hemland rädda för att konflikten ska spilla över till Turkiet.
Natolandet Turkiet har länge begärt att USA och andra Natoallierade bidrar till att upprätta en flygförbudszon i norra Syrien. Denna önskan kommer premiärminister Recep Tayyip Erdog˘an att upprepa när han i dag anländer till Washington för samtal med president Barack Obama.
Turkiet och Jordanien, som båda gränsar till Syrien, har tagit emot hundratusentals syriska flyktingar. I lördags begicks det värsta terrordådet i modern tid i Turkiet, när två bilbomber detonerade i gränsstaden Reyhanli. Rege- ringen i Ankara anklagar Syriens underrättelsetjänst för att ligga bakom dådet, medan turkiska medborgare har anhållits.