ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Gäddan kartläggs med hjälp av fritidsfiskare

Nu ska landets gäddor räknas. Den stora rovfisken är ett av sportfiskarnas mest populära byten men det saknas kunskap om hur stort beståndet är.

Publicerad

I köket har gäddan pendlat mellan att vara en populär och bespottad fisk. Men för sportfiskarna har den aggressiva och kraftiga rovfisken alltid varit ett av favoritbytena. Därför än många bekymrade över att gäddan de senaste åren har blivit allt ovanligare i svenska vatten.

– Vi har märkt att beståndet har sjunkit, framför allt i de yttre skärgårdarna och längs med lite öppnare kuststräckor. Det är återväxten som inte fungerar och det verkar som att många gäddor svälter ihjäl under den första tiden när de lever på djurplankton, säger Lars Ljunggren, biolog och forskare på Fiskeriverket.

Laddar…