Höjd beredskap inför snöoväder
Nu kommer vintern på allvar till Stockholm. Runt tre decimeter snö väntas de närmaste dagarna och trots extra resurser kan det bli problem för kollektivtrafiken. – Vi råder den som reser att vara ute i god tid och ha marginaler, säger Helena Reimhagen, kommunikationsdirektör vid Keolis som driver bussarna i Stockholm.
SMHI gick i går ut med en klass 2-varning för snövädret som drar upp längs östkusten från Kalmar mot Stockholm. Längs denna kustremsa kan det komma 10–20 centimeter snö per dygn hela veckan. I Stockholm kraftsamlar man nu för att undvika fjolårets trafikkaos i snön.
– Vi kommer att extrabemanna vår driftledning och verkstad och även ha våra egna fordon ute i trafiken. Det är fordon som kan sanda och dra loss bussar som fastnat, säger Reimhagen.