Pakistan kritiskt mot USA-attacker
Pakistan anser att USA kränker landets territorium med sina attacker med förarlösa flygplan i norr. Samma upprörda känslor har landets invånare uttryckt inför den amerikanska insatsen mot Usama bin Ladins tillhåll i Abbottabad i början av maj, då elitsoldater smög in under skydd av nattens mörker, utan att meddela pakistanska flygvapnet.
USA:s president Barack Obama säger att han skulle göra om samma sak om han måste. Obama, som reser till Europa i dag, fick frågan i en BBC-intervju om hur han skulle ställa sig om det visade sig att någon av al-Qaidas högsta ledare eller talibanernas mulla Omar spårades till Pakistan.
– Vårt jobb är att säkra USA. Vi håller Pakistans suveränitet högt, men vi kan inte tillåta någon som aktivt planerar att döda vårt eller våra allierades folk.