”Hur skakar vi av oss skrytsamma paret?”
De pratar bara om pengar och bostäder – men de bekanta tar inte hinten om att frågeställaren med fru inte vill umgås. ”Det är klurigt när folk visar så här starkt intresse” svarar SvD:s etikettsexpert.
Fråga: För några år sedan flyttade min hustru och jag till en annan del av landet. Vi har här etablerat ett socialt umgänge som vi trivs med samtidigt som vi behåller kontakten med vårt tidigare umgänge där vi bodde tidigare.
Nu har vi fått ett problem. En bekant till mig, som jag bara känner ytligt, och hans fru, har nyligen gjort samma flytt som vi – och de har bestämt sig för att vi ska bli bästa vänner. Det är min fru och jag inte det minsta intresserade av eftersom vi inte känner att vi har särskilt mycket gemensamt med paret. De talar mycket om pengar och skryter om bostäder med mera, vilket vi inte gillar.