Vilda Västbanken utan romantik

Assaf Gavron skildrar de illegala bosättarna på Västbanken som ett slags Vilda Västern minus all romantik. Med ”Uppe på höjden” mutar han in ett tidigare oskrivet område i den israeliska litteraturen.

TT
Publicerad
Annons

Mitt under sommarens förödande krig på Gaza blev han ombedd att komma till den illegala bosättningen Tekoa och berätta om sin roman. Bara några veckor tidigare hade tre unga israeler dödats i området vilket också blev startskottet för de israeliska anfallen mot Gaza.

Situationen blev inte mindre laddad av att Assaf Gavron, sekulariserad vänsterisrael från Tel Aviv, i två år hade rest till just Tekoa så gott som varje vecka för att lära känna den miljö som är långt från hans egen. Nu skulle han stå till svars.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons