ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Vården utnyttjar ej konstgjord intelligens

I stället för att låta en läkare titta på röntgenbilder av bröst, kan konstgjord intelligens göra samma sak fast både snabbare och bättre.
I stället för att låta en läkare titta på röntgenbilder av bröst, kan konstgjord intelligens göra samma sak fast både snabbare och bättre. Foto: Christine Olsson/TT

Mycket forskning, men lite verkstad. Ungefär så kan man sammanfatta sjukvårdens utnyttjande av artificiell intelligens (AI). Detta trots att möjligheterna är stora.

Johan Nilsson/TT
Publicerad
Annons

Trots att vårdkvaliteten skulle kunna förbättras och det finns pengar att tjäna, används AI i endast totalt 59 tillämpningar inom den svenska hälso- och sjukvården i dag. Det konstaterar Socialstyrelsen efter att ha genomfört en enkätundersökning.

– Det var nog lite färre än vad vi hade trott, med tanke på den hajp AI har i samhället i övrigt, säger Dick Lindberg, utredare vid myndigheten.

Laddar…