Presidenten utropar seger – nätet fortfarande nedsläckt

På flera håll har byggnader satts i brand under protesterna i Iran. Bilden är tagen i Shahriar.
På flera håll har byggnader satts i brand under protesterna i Iran. Bilden är tagen i Shahriar. Foto: Vahid Salemi/AP/TT

Irans president Hassan Rouhaini utropar seger mot demonstranterna och landets fiender efter flera dagars våldsamma protester. Men det är svårt att veta hur det egentligen ser ut – eftersom internet är nedsläckt i landet.

John Falkirk
Publicerad
Annons

Ett ”lugn” vilar över Iran efter att de våldsamma protesterna i landet har lagt sig. Det kunde man läsa på onsdagen på den halvstatliga iranska nyhetsbyrån Fars hemsida. I ett tv-sänt tal samma dag sade Irans president Hassan Rouhani att regeringen segrat mot ”landets fiender”.

Men det är svårt att kontrollera uppgifterna. Internet har legat nere i landet i fyra dagar och under onsdagen kom knappt några oberoende rapporter inifrån Iran.

Annons
Mer från Startsidan
Annons
Annons