Asllani kan slippa strejka
Hotet om en spansk fotbollsstrejk lever, men en lösning kan vara nära. För svenska landslagsmittfältaren Kosovare Asllani skulle en strejk innebära dubbla känslor.
– Det är bra att man visar att man vill ha rättigheter, men som spelare vill man alltid spela matcher, säger CD Tacón-stjärnan.
Den gångna helgens ligaomgång i Spanien kan ha varit den sista på ett tag. Från och med nästa helg, 16–17 november, är en spelarstrejk utlyst, på grund av en konflikt mellan spelarfacket AFE och ACFF, som företräder de spanska damklubbarna.
Det innebär bland annat att landslagsspelarna Kosovare Asllani och Sofia Jakobbson, båda i CD Tacón, inte vet när de får spela ligafotboll igen. För strejken ser fortsatt ut att bli av.
Laddar…