ANNONS
Scrolla ner till SvDScrolla ner till SvD

Diplomatisk offensiv om Syrien

Världspolitikens storspelare lägger i en högre växel och trappar upp diplomatin i ett nytt försök att stoppa våldet i Syrien. USA:s Sverigebesökande utrikesminister John Kerry uttrycker optimism, men tvivlarna är många.

TT
Publicerad

Omvärldens försök att på politisk väg lösa konflikten i Syrien har efter två år ännu inte lett till minskad blodsspillan och på flera kontinenter har testarna rykt när diplomater frustrerat slitit sitt hår.

USA:s utrikesminister John Kerry, på besök i Sverige, uttryckte på tisdagen dock hopp om att en medlad lösning är möjlig, kanske med start i början av juni. Enligt Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov ska Syriens president Bashar al-Assad ha utsett företrädare, tillkännagav Kerry på en pressträff.

Laddar…