”Det är alltid värre än man tror”
– Man gråter och så jobbar man och så går man hem och gråter lite till. Anestesiläkaren Anders Johansson åker till förödelsen i Haiti på tisdag morgon och han vet vad som väntar – ”det är alltid värre än vad man tror”.
Söndagen har gått i ett för Anders Johansson, 55 år och överläkare på Akademiska sjukhuset i Uppsala. Möte med de andra i hjälpteamet, en sväng in på infektionskliniken för lite vaccin, schemapussel för att täcka upp i sjukhusets ambulanshelikopterteam där han normalt ingår, och så planering kring vilket material som ska skickas med. Det handlar framför allt om mediciner, omslag, och sårsprit.
– Vi gör inga komplicerade operationer, den eftervård som behövs klarar befolkningen inte av i ett sådant här läge. Här handlar det om sårvård, mindre benbrott i händer och fötter och smärtlindring.