Recension
Hjältehistoria vi har sett förut
Fem år efter den senaste filmen om Spindelmannen är han tillbaka på bioduken. Denna gången i 3D och med Andrew Garfield i den högtsvingande rollen.
De är de tecknade hjältarnas år i år. Knappt har vi hunnit hämta oss från Iron Man, Captain America, Hulken, Thor och alla de andra övermänniskorna i The Avengers så är Spindelmannen och Batman (premiär 25 juli) här igen.
Uppfyller de föräldralösa super-männen ett viktigt trygghetsbehov hos publiken? Några menar att framför allt den amerikanska biopubliken behöver muntras upp efter alla bakslag i Afghanistan och Irak och se sitt förlorade världsherravälde återtas, i alla fall på bio. Åtminstone tycks filmproducenterna tro det. Och den övriga publiken verkar inte säga nej den heller om man ska gå efter intresset för nya Spindelmannen.