Så dyr blir den obligatoriska a-kassan
I dag lämnas ett förslag in till regeringen som innebär att det blir obligatoriskt att gå med i a-kassan. Det kommer att kosta 433 kronor per månad och innebär 5000 kronor mindre för en oförsäkrad per år. Förslaget kritiseras hårt av såväl LO som Svensk Näringsliv.
Orsaken till förslaget är att avgifternatill de olika a-kassorna höjdes kraftigt i januari i fjol. Det har lett till en massflykt från a-kassorna. Omkring 460 0000 personer beräknas ha lämnat sin a-kassa, vilket innebär att de står utan försäkring om de skulle bli arbetslösa.
I dag, torsdag klockan 14 lämnar utredaren Sören Öman över sitt förslag till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m). Det mesta av innehållet har redan läckt ut, bland annat till Göteborgs-Posten:
Laddar…