Recension
George Packer lyssnar på de många rösternas Amerika
Lars Trädgårdh läser en av årets mest omtalade USA-skildringar. En lyhörd och nyansrik bok som i slutändan ändå lider brist på egen röst.
George Packer är en av USA:s ledande författare och samtidskritiker. Med tidskriften The New Yorker som bas har han skrivit såväl två romaner och ett prisbelönat teaterstycke som ett antal böcker och en mängd artiklar om amerikansk politik och samhällsliv.
Mest känd är han för sin bok om Irak-kriget – ”The Assassins’ gate: America in Iraq”– en bok som skrevs mot bakgrund av hans ursprungliga stöd för invasionen i Irak, men som mynnade ut i en svidande kritik av invasionen. Han tillhörde då gruppen av ”liberala hökar” som ställt sig bakom GeorgeWBush i hopp om att denne skulle förvandla Irak till en demokrati och befria dess folk från Saddams tyranni. Detta gjorde honom till en kontroversiell och stundtals hatad figur inom den amerikanska vänstern. Bland annat blev han av den framstående historikern Tony Judt utnämnd till en av Bush ”nyttiga idioter”.